Bir Kedinin Kum Yemesini Engelleme (6 Kanıtlanmış Yöntem)

Bir Kedinin Kum Yemesini Engelleme (6 Kanıtlanmış Yöntem)

Kedilerimizi sevebiliriz ama ara sıra başımızı sallamamıza neden olan bir şey yaparlar. Bunlardan biri de kedi kumu yemek. Büyük bir alışkanlık gibi görünse de, çözülmesi gereken bir davranış veya sağlık sorununun işareti olabilir.

Kedinizin kum yemeyi bırakması için birkaç önemli ipucu ve sorunun kaynağına nasıl ulaşılacağına dair tavsiyeler topladık. Kum yeme davranışı için teknik terim pika’dır. Öyleyse, çözümlere bakmadan önce, pikanın ne olduğuna ve buna neden olan şeylere hızlıca bir göz atalım.

Pika nedir?

Pika, kedinizin gıda dışı maddeleri yediği zamanki bilimsel terimdir. Bu, kumun yanı sıra kir, plastik, kumaş ve daha fazlasını içerebilir.

Bazı kedilerde pikanın emzirme gibi bir rahatlık mekanizması olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Bu, özellikle anneleri tarafından terk edilmiş olabilecek kediler için geçerli olabilir. Bazı kediler kendi kendini yatıştırma mekanizması olarak plastik torba gibi bir şey emebilir. Meraklı kedi yavruları gibi diğer kedilerde bu, onlar için çevrelerini keşfetmenin başka bir yoludur. Yine de kedi kumu, kedinizin yemesi için iyi bir seçim değildir!

Topaklaşan kedi kumu kedilerin sindirim sistemindeki nemle temas ettiğinde topaklanıp tıkanmaya neden olabileceğinden, kedilerin yemesi tehlikeli olabilir. Kil bazlı kedi kumu, kediniz yeterince büyük miktarlarda yerse bentonit zehirlenmesine de neden olabilir.

Bir Kedinin Kum Yemesini Nasıl Engellersiniz?

1. Stresi azaltın

Pika bir stres belirtisi olabilir ve bazı kediler kendilerini yatıştırmak için yiyecek olmayan şeyler yerler. Son zamanlarda bir ev taşıma veya yeni bir evcil hayvan eklenmesi gibi bir şey olduysa, bu durum kedinizin stresli ve endişeli hissetmesine neden olmuş olabilir. Bir kedi feromon difüzörü eklemek, kedinizin daha rahat hissetmesine yardımcı olabilir, ancak veterinerinizle konuşmak da iyi bir fikirdir.

2. Kedinizin ortamına zenginlik katın

Kum yemek can sıkıntısının bir işareti olabilir, bu nedenle kedinizin ev ortamına bir göz atın ve zenginleştirmeyi düşünün. Birden fazla farklı oyuncağın yanı sıra, kedinizin tırmalama direklerine ve kedi ağaçları ve raflar gibi bol miktarda dikey ilgi alanına sahip olduğundan emin olun. Evden uzaktayken kedinizle oynamak için bir kedi kamerası kullanabilirsiniz, çünkü bazılarında entegre lazer oyuncaklar vardır.

Kediniz içeride yaşıyorsa, açık havada güvenli bir şekilde oynama şansını sevebilir. Onlara, istediğiniz kadar büyük veya küçük olabilen bir kedi muhafazası oluşturun.

3.Farklı bir kedi kumuna geçin

Bazı bitki bazlı kedi kumları, özellikle çiğnemek için doğal bir şey arıyorlarsa, kedilere çekici gelebilir. Kağıttan, çimenden, hindistancevizi kabuğundan, ceviz kabuğundan, mısırdan veya buğdaydan yapılmış kumlar kedilere çekici gelebilir. Daha az çekici kokan kristal veya kil bazlı bir kuma geçmek isteyebilirsiniz. Yeni kuma geçişi kademeli olarak yapmayı unutmayın, böylece kedinizin uyum sağlama şansı olur.

4. Tıbbi durumları ihmal etmeyin

Kedi kumu yemek, anemi, böbrek hastalığı ve lösemi gibi bazı tıbbi durumların bir işareti olabilir. Veterineriniz bu koşulları ekarte etmek isteyecektir ve kedinizin sağlıklı olduğundan emin olmak için kan testleri, radyografiler veya MRI’lar önerebilir.

5. Kedinizin beslenmesini değiştirin

Kediniz kum yiyorsa, diyetinin beslenme açısından tam olmadığının bir göstergesi olabilir. Veterinerinizle veya bir kedi beslenme uzmanıyla konuşun ve kedinizin mamasının eksiksiz ve dengeli olduğundan emin olun. Yüksek kaliteli kedi mamalarının etiketinde AAFCO standartlarını karşıladıkları yazacaktır. İlk bileşen olarak yüksek oranda protein ve gerçek et içeren bir kedi maması seçtiğinizden emin olun.

6. Kedinize kedi otu verin

Bazı kediler yeşil bir şey çiğnemeyi severler ve eğer çim yoksa, ev bitkilerinize bakmaya başlayabilirler veya hatta bitki bazlı kedi kumu çiğnemeye karar verebilirler. Kedi otunun yetiştirilmesi kolaydır ve kedinize bol miktarda vitamin ve mineral sunmanın yanı sıra doğal çiğneme davranışı sergileme fırsatı da sunar.