Topaklanan ve Topaklanmayan Kedi Kumu: Hangisi Daha İyi?

Topaklanan ve Topaklanmayan Kedi Kumu: Hangisi Daha İyi?

Kedi kumu, kedinizin kullanması için rahat ve güvenli olmalı, kakasını ve çişini kolayca örtmeli ve hoş olmayan kokuları maskeleme konusunda iyi bir iş çıkarmalıdır. Bir kum seçerken, sahip olduğunuz temel seçeneklerden biri, topaklanan veya topaklanmayan kedi kumu arasında seçim yapmaktır.

Bir yandan, topaklaşan altlığın temizlenmesi daha kolay olmalı ve altlığın değiştirilmeden daha uzun süre dayanması gerekir. Ancak kedi idrarını toplamada topaklanmayan kum kadar iyi kabul edilmez. Olduğu söyleniyor, ikincisinin de sorunları var; altlık doygun hale geldiğinde idrarın birikmesine yol açar.

Her iki kum türünün de kendi yararları ve tuzaklarının yanı sıra savunucuları ve rakipleri vardır. Aşağıda, kedi kumu tepsileriniz için doğru olanı seçebilmeniz için bu iki kedi kumu kategorisi arasındaki temel farkları özetledik.

Topaklaşan Kedi Kumuna Genel Bakış:

Topaklanan kedi kumu genellikle bentonit adı verilen bir materyal kullanılarak yapılır, ancak bazı kumlar başka materyaller kullanır ve tamamen doğal topaklanma materyali kullanabilir. Kum, genellikle kedi idrarı formundaki sıvıyı aldıkça, topaklaşan malzeme katı bir topak haline gelir. Bu, idrarın tepsinin dibine ulaşmasını engeller ve kümeler sıvının yanı sıra kokuyu da tutabilir, bu da kedi kumu odasındaki kedi idrarı ve kedi kakası kokusunu azaltmaya yardımcı olabilir.

Kum kutusunu sık sık boşaltma ve temizleme ihtiyacını ortadan kaldırarak topakları giderebilirsiniz. Kum kutularının hala boşaltılması gerekiyor, ancak bu, birkaç günde bir yerine idrar üretim düzeyine ve kullanılan kumun kalitesine bağlı olarak genellikle haftada bir ila ayda bir kez yapılabilir.

 

Kullanım kolaylığı

Topaklaşan kedi kumunun kullanımı nispeten kolaydır. Topaklanmayan türe göre daha az sıklıkta değiştirme gerektirir ve kediniz kumuna işerken ve kakasını yaptığında oluşan kümeleri temizlemenizi sağlar. Bununla birlikte, kil bazlı topaklaşan kedi kumlarının bir kısmı, kum tepsisinin dibinde neredeyse çimento benzeri bir bağ oluşturmakla ünlüdür ve bu, kedi kumunun tamamen lekesiz hale getirilmesini zorlaştırabilir. Bununla birlikte, kaliteli topaklaşan altlığın temizlenmesi daha kolaydır, çünkü idrarın tepsinin altında birikmesine izin verilmez.

 

Temizlik

Topaklaşan kedi kumu daha temiz kabul edilir. İdrar tepsinin altında birikmez ve kedi kakası, topaklaşan kedi kumunu topaklanmaya göre daha kolay toplar. Bununla birlikte, bazı topaklaşan kumlar dökülürken toz yayar ve bu, kedileriniz içinde durup zemine aktarırken evin içinde de izlenebilir.